Sort by
Sort by

Od digitalne kampanje do pokreta za bolju budućnost

"Biraj zeleno" je edukativna inicijativa kompanije Nestlé koja od 2020. godine potiče građane na male, ali važne promjene u svakodnevici – od pametnog planiranja obroka do odgovornijeg odnosa prema namirnicama. Iako je započela kao digitalna kampanja, danas okuplja javne institucije, stručnjake s fakulteta, poznate hrvatske chefove i obrazovne ustanove kroz radionice, javne događaje i praktične savjete za održiviji život. 

I maleni koraci čini razliku

U Hrvatskoj se godišnje baci više od 216.000 tona hrane, a čak 76% tog otpada dolazi iz kućanstava. Svakodnevno imamo priliku učiniti nešto dobro po pitanju ovog ekološkog izazova te malim koracima doprinijeti velikim promjenama.  

Kada bacimo hranu, ne gubimo samo obrok, već i sve resurse uložene u njegovu proizvodnju: vodu, energiju, sirovine, nečiji rad i trud, ali i novac koji smo za tu hranu izdvojili.

Nestlé je kroz godine razvio snažnu inicijativu za smanjenje otpada od hrane koja objedinjuje edukaciju, inkluzivnost i dugoročnu društvenu promjenu. U suradnji s poznatim chefovima i partnerima, dosad su organizirane besplatne radionice na kojima su građani učili kako od ostataka hrane pripremiti ukusne obroke, ali smo i pripremili i podijelili 1.500 obroka za studente, čime je spašeno preko 90 kg hrane koja bi u suprotnom završila kao otpad. 

Biraj zeleno!

Zajedno prema promjeni za cijelu zajednicu

Posljednjih godina fokus inicijative stavljen je na uključivost, pa je kroz Biraj zeleno chef Mario Mandarić, ujedno i ambasador kampanje, podučavao učenike završnih godina kulinarskog smjera Centra za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj filozofiji kuhanja bez otpada od hrane. Osim toga, Nestlé je donirao sredstva za obnovu kulinarskog kabineta i izgradnju edukativno-terapeutskog „Vrta iz snova“ kojim će se učenici Centra koristiti u narednim godinama te uživati u plodovima svog truda i rada.

Kroz aktivacije na javnim događanjima i na društvenim mrežama, kontinuirano dijelimo građanima praktične savjete za smanjenje otpada, a osmišljen je i niz recepata s potpisom hrvatskih chefova u kojima se maksimalno iskorištavaju namirnice. Inicijativa svake godine okuplja sve veći broj dionika – od pojedinaca do javnih i obrazovnih institucija – s ciljem da smanjenje otpada postane svakodnevna navika, a ne iznimka.

Biraj zeleno svojevrsni je poziv na akciju. Svaka šnita kruha koju ne bacimo, svaka juha od ostataka povrća i savjet koji podijelimo s drugima, čini našu zajednicu, ali i Planet zelenijima i održivijima. Pridruži se i ti – nauči, primijeni, promijeni! 

Pokrovitelji projekta

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih