Bez obzira imate li dugogodišnje radno iskustvo ili ste tek diplomirali, imate mogućnost zaposlenja u tvrtki Nestlé. Ovdje pretražite radna mjesta.
Peta sezona edukativne inicijative #BirajZeleno: zajedno sa chefom Mariom Mandarićem učimo mlade kuhare Centra Slave Raškaj kako pametno kuhati i smanjiti otpad od hrane
Osim brige za okoliš, ove godine posebnu pažnju pridajemo edukaciji korisnika Centra za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj koji se školuju za kuhare. Kako bismo doprinijeli kvalitetnijem obrazovanju završnih razreda strukovnih usmjerenja, Nestlé donira 20 000 eura za obnovu kulinarskog i slastičarskog kabineta u zgradi Centra Slave Raškaj oštećenoj potresom 2020. godine.
Zajednice diljem svijeta svakodnevno se bore s negativnim utjecajima klimatskih promjena, kao što su gubitak bioraznolikosti, sve veći broj onečišćenja i velike količine nereciklabilnog otpada, a doprinose zabrinjavajućem ekološkom stanju u kojem se naš planet nalazi. Sve navedeno otežava postizanje ciljeva definiranih u naše strateškom dokumentu Nestlé Net Zero Roadmap te predstavlja jedan od najvećih rizika za budućnost našeg poslovanja. Ograničavanje tih negativnih utjecaja zahtijeva hitno djelovanje, kako globalno, tako i lokalno, a u borbi protiv posljedica klimatskih promjena važnu ulogu ima edukativna inicijativa #BirajZeleno.
Posljednjih godina kroz #BirajZeleno aktivno djelujemo kako bismo lokalnoj zajednici pružili znanje i alate za borbu protiv otpada od hrane, jednog od glavnih uzročnika emisija stakleničkih plinova. Kroz različite aktivnosti podižemo svijest o otpadu od hrane, ali i prenosimo konkretna znanja i predlažemo rješenja u obliku podjele besplatnih zero food waste obroka ili besplatnih radionica za građane koje vode poznati hrvatski chefovi.
Osim na ekološki aspekt inicijative, u ovogodišnjoj sezoni inicijative fokusirani smo na edukaciju mladih koji se, u Centru za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj, školuju za kuhare. Za njih organiziramo radionice sa chefom Mariom Mandarićem, pobornikom zero fode waste koncepta kojeg primjenjuje u svom svakodnevnom poslu.
Upravo zbog zajedničkog cilja koji dijelimo – snažnoj predanosti smanjenju otpada od hrane odnosno zero food waste filozofiji – Centar Slave Raškaj pokazao se pravim partnerom za ovogodišnju inicijativu. Učenicima završnih razreda srednje škole, ujedno i korisnicima Centra, osigurat ćemo edukativne radionice sa chefom Marijom Mandarićem da bi usvojili korisna, nova znanja i vještine te naposljetku postali majstori kuhinja koji pametno planiraju kupnju namirnica i maksimalo ih koriste kako bi ostalo što manje otpada ili ga uopće me bi bilo. Inače, polaznici Centra Slave Raškaj su osobe oštećena sluha, osobe s poremećajem govorno-jezične komunikacije, komunikacijskim teškoćama iz spektra autizma i pervazivnog razvojnog poremećaja te osobe s višestrukim teškoćama. Stoga nas ova suradnja dodatno veseli jer vjerujemo da će polaznicima radionica i budućim novostečena znaja pomoći da budu još konkurentniji na tržištu rada.
Chef Mario Mandarić će na radionicama učenike voditi kroz praktične primjere i tehnike minimiziranja otpada u kuhinji te ih tako pripremiti za poslovne prilike koje će nastupiti po završetku srednjoškolskog obrazovanja. Kroz suradnju sa chefom Mandarićem želimo naglasiti važnost edukacije mladih s komunikacijskim teškoćama te ih motivirati da postanu inicijatori promjena koje žele vidjeti u svojoj budućnosti. Naš cilj nije samo obučiti ih za kuhinjske poslove, već ih i potaknuti da postanu svjesni potrošači i kreativni kuhari koji cijene svaku namirnicu.
Kompanija Nestlé predana je stvaranju održivije budućnosti, i ove godine uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva poljoprivrede – za više ljubavi, manje otpada od hrane.
Kako smanjiti otpad od hrane?
- Planiranje obroka: Razmislite o obrocima koje ćete pripremati tijekom tjedna i napravite popis namirnica prema stvarnim potrebama. Kupovinu namirnica izbjegavajte na prazan želudac jer je veća šansa da kupite nešto što vam nije potrebno ili nećete iskoristiti u previđenom roku.
- Pratite rok trajanja namirnica i proizvoda: Prvo iskoristite namirnice s kraćim rokom trajanja, a one s duljim ostavite za kasnije, kako biste spriječili nepotrebno kvarenje hrane.
- Korištenje istih sastojaka u različitim jelima: Planirajte obroke za koji biste koristili iste namirnice. Na primjer, povrće za salatu možete iskoristiti u juhi ili kao prilog drugom jelu. Npr. ostatke riže možete iskoristiti za arancine s piletinom koji će biti idealan ručak za cijelu obitelj.
- Pravilno skladištenje ostataka: Ostatke hrane pohranite u hermetički zatvorene posude ili ih zamrznite kako biste produžili njihov rok trajanja. Svježinu i trajanje namirnica produljujemo i pravilnim skladištenjem – npr. jabuke, kruške i banane trebali bismo držati odvojeno jer pri međusobnom kontaktu ispuštaju etilen, plin koji ubrzava njihovo zrenje i propadanje. Povrće poput rajčica, avokada i krumpira, kao i agruma, najbolje se čuva izvan hladnjaka kako bi zadržali svoju svježinu. Hladnoća im može narušiti teksturu i okus.
- Iskorištavanje jestivih dijelova hrane: Umjesto da bacate kore voća i povrća, razmislite o načinima kako ih možete iskoristiti u kuhanju – ostatke od guljenja krumpira koji smo koristili za ručak nije potrebno baciti. Dobro oprani ostaci mogu se iskoristiti za pripremu domaćeg čipsa.
- Prilagodite količine: Prilagodite količine sastojaka broju osoba za koje kuhate kako biste izbjegli stvaranje viška hrane koji će potencijalno ostati neiskorišten i pretvoren u otpad.
- Proučite deklaracije: Na pakiranjima hrane vidimo oznake „Upotrijebiti do“ i „Najbolje upotrijebiti do“, za koje mnogi pogrešno misle da imaju isto značenje. Prvi izraz odnosi se na datum otisnut na pakiranju nakon kojeg hrana više nije sigurna za konzumaciju zbog razvoja neželjenih mikroorganizama. Nasuprot tome, "Najbolje upotrijebiti do" označava period kada je proizvod najbolje kvalitete, ali ostaje siguran za konzumaciju i nakon tog datuma, pod uvjetom da je pravilno uskladišten i neoštećen. Dobar primjer takvih namirnica su tjestenina ili riža.