Sort by
Sort by

Industrija kave u Hrvatskoj poziva na hitnu implementaciju pravednijeg poreznog tretmana kave

Ukidanjem posebnog poreza na kavu povećala bi se konkurentnost hrvatske industrije kave u odnosu na zemlje u okruženju i ulaganja industrije u održivo poslovanje, inovacije, zapošljavanja

HUP - budućnost kave
Natrag na objave za medije

Zagreb, 24. veljače 2021. - Danas je u organizaciji HUP-ove Koordinacije proizvođača, prerađivača i distributera kave u HUP-u održano hibridno događanje na temu budućnosti industrije kave. Panel je okupio sve ključne dionike ove industrije, a otvorene su teme konzumacije kave na domaćem tržištu i njene dobrobiti, održivosti industrije i inovacijama te o poreznom tretmanu kave kao luksuznog proizvoda pri čemu se Hrvatska izdvaja od većine ostalih članica EU. U Hrvatskoj taj porez trenutno čini 6-20 kuna po kilogramu kave, odnosno s ostalim porezima i do 35% po šalici kave, za razliku od Slovenije gdje je taj udio samo 9,5%.

„Prije više od godinu dana osnovana je HUP- Koordinacija proizvođača, prerađivača i distributera kave koju čine članice: Anamarija, Arabesca, Atlantic Grupa, Franck, Franja, Nestle Adriatic koje pokrivaju više od 90% ukupnog tržišta kave u RH. Kava je neizostavan dio naše svakodnevice, koji konzumira preko 93% Hrvata, ona nije samo proizvod već i sastavni dio kulture življenja u našoj zemlji. Upravo iz tog razloga, kava ne bi smjela biti porezno tretirana kao luksuz. Ovdje nam je važno i djelovanje zakonodavca kako bi se i ovom sektoru omogućilo jačanje konkurentnosti u odnosu na regiju, ali i većinu zemalja EU, koje kavu trošarinski ne svrstavaju u kategoriju luksuznih proizvoda.“ - izjavio je dr.sc. Damir Zorić, glavni direktor HUP-a

O posebnom porezu na kavu govorio je Zdravko Zrinušić, državni tajnik Ministarstva financija: „Oporezivanje kave nije harmonizirano na razini EU poput trošarinskog oporezivanja alkohola, duhanskih prerađevina, energenata i električne energije. Kava se trošarinski oporezuje u Belgiji, Danskoj, Njemačkoj, Latviji i Grčkoj, a visina posebnog poreza na kavu u RH u odnosu na te druge zemlje je niža. Radi se o jednostavnom poreznom obliku koji se lako ubire.“

O dobrobiti konzumacije kave govorila je prof.dr.sc. Darija Vranešić Bender, klinička nutricionistica: „Kofein u kavi pospješuje jednostavne kognitivne vještine, budnost, fokus, pažnju, vrijeme reagiranja, pamćenje, raspoloženje i percepciju napora. Konzumacija kave pozitivno utječe na prevenciju kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, neurodegenerativnih bolesti te žučnih kamenaca. Povoljno je djelovanje kave i na održanje adekvatne tjelesne mase. Možda najznačajniji podatak je onaj o smanjenoj stopi smrtnosti u osoba koje piju 2-3 šalice kave dnevno.“ - istaknula je Vranešić Bender

O održivosti ove industrije i inovacijama na polju proizvodnje i distribucije kave govorio je Zvonimir Seki, direktor marketinga Francka: „Industrija kave zapošljavala je 817 osoba u 2020. Tri su tvornice koje se bave proizvodnjom i preradom kave u RH. Ova industrija na tržištu ima plasiranih više od 400 različitih proizvoda te 75 inovacija u asortimanu u 2020. Sve su veća ulaganja u održivu nabavu sirovine i u nove ambalažne materijale te cirkularnu ekonomiju. Industrija neprestano ulaže i u edukaciju zaposlenika, trgovaca, potrošača. Industrija je sa 3,7 milijuna kuna u 2020. pomogla ugostiteljskom sektoru u prevladavanju negativnog utjecaja pandemijske krize.“

O poreznom tretmanu kave kao luksuznom proizvodu u RH govorio je Josip Budimir, predsjednik ove HUP-ove Koordinacije i savjetnik Uprave Francka: „Posebnim porezima se oporezuju proizvodi koji su imaju štetno djelovanje na ljudsko zdravlje, a kava to nije. Od ovog se posebnog poreza na godišnjoj razini ubere 124,5 milijuna kuna što čini 0,77% ukupnih prihoda od trošarina i posebnih poreza u RH u 2019. Takav nepovoljni porezni tretman dovodi do poticanja prekogranične kupnje, destimulira osobnu potrošnju i time negativno utječe na BDP te rezultira nekonkurentnošću Hrvatske u odnosu na nama usporedive zemlje u okruženju. Naš zahtjev je da se taj porez ukine i da se time omogući našoj industriji kave jednak tretman i pravednu tržišnu utakmicu s konkurentima u okruženju.“

Pozitivan primjer suradnje Vlade i industrije kave na slučaju Rumunjske predstavio je Laurentiu Florin Dimitriu, generalni direktor Nestlé Adriatica za Hrvatsku, Sloveniju i BIH:

„Nakon ukidanja posebnog poreza na kavu i smanjenja PDV-a, konzumacija kave u Rumunjskoj porasla je oko 5% godišnje. Smanjen je udio crnog tržišta i tzv. paralelnog uvoza, a povećana konzumacija rezultirala je povećanjem prihoda od PDV-a. Veća osobna potrošnja dovela je i do rasta BDP-a. Industrija je ovu olakšicu iskoristila za otvaranje novih radnih mjesta i investicija u razvoj tržišta i povećana joj je ukupna konkurentnost u odnosu na susjedne zemlje.“

„Potreban nam je poticaj privatnog sektora da budemo bolji, da se moderniziramo i osuvremenimo. Otvoreni smo za daljnje razgovore s predstavnicima industrije.“ - kazao je zamjenik ravnatelja Carinske uprave, Mario Demirović

Industrija proizvodnje kave u Republici Hrvatskoj apelira na hitnu implementaciju pravednijeg poreznog tretmana kako bi se nastavila ulaganja u inovacije, zapošljavanja, sirovine, edukaciju, aparate i posebno u održivo poslovanje.

O Koordinaciji:

HUP - Koordinacija proizvođača, prerađivača i distributera kave osnovana je 2020. godine. Članice Koordinacije obuhvaćaju oko 90% ukupnog tržišta kave. Članice su: Anamarija, Arabesca, Atlantic Grupa, Franck, Franja, Nestle Adriatic. U svom kratkom periodu postojanja članovi Koordinacije uspjeli su otvoriti mnoge važne teme, od kojih je jedna od najvažnijih porezni tretman kave kao luksuznog proizvoda. Cilj rada Koordinacije je prije svega dobar, kvalitetan i konstruktivan dijalog s nadležnim institucijama koji će osigurati daljnji održiv razvoj tržišta i inovacija u ovom sektoru.